Domácnosti by mali zvážiť čím kúriť, je dokázané, že kúrenie uhlím je o 50% lacnejšie ako plynom, aj keď plynom kúriť je pohodlnejšie. Na priemerný dom môžu takto občania ušetriť 600 – 700 €. Pre komfort ponúkame balené alebo vrecované uhlie, čo zabezpečuje komfort, bezprašnosť, ľahký odvoz, dlhodobé skladovanie.

20170605 133951

Na Kysuciach sú domy umiestnené vysoko v horách, ťažko prístupných miestach pre plyn. Ľudia majú v domoch pece po rodičoch a starých rodičoch. Budú ešte dlho uhlím kúriť. Preto ponúkame sortiment na základe dopytu, čo je čierne uhlie, hnedé uhlie, koks, ekohrášok a hnedouhoľné brikety voľne ložené a už aj v balenej forme. Kúrenie čiernym uhlím je veľmi výhodné, nakoľko ide o tzv. „kamenné“ uhlie s vysokou výhrevnosťou. Zákazník si môže vybrať frakciu tzv. kocky (25-80mm zrno) alebo drobnejšie tzv. orech (25-50mm zrnitosť), hnedé uhlie je tiež požadované od nepamäti ako aj tzv. koks. Uhlie sa ponúka v rôznych cenových hladinách, drahšie aj lacnejšie, je na výbere zákazníka. Kúrenie koksom je taktiež lacnejšie, aj keď sa zdá cena relatívne vysoká, no palivo má vysokú výhrevnosť. Odporúča sa ho páliť len v liatinových peciach značiek Viadrus alebo Emka. Ekohrášok sa spomína v radách nižšie.

Okrem vyššie spomínaných palív sme rozšírili pre spotrebiteľov chát, domácností či firiem, sortiment o štiepané drevo voľne ložené, v „klietkach“ a sieťach, drevné peletky z mäkkého dreva vo veľmi výhodnej cene, drevné brikety či valce.

Ponuka palív je široká, ponúka sa kvalitné hnedé uhlie zo slovenských baní (uhlie: kocka, baňa Cígeľ) alebo z českých baní (uhlie: kocka Svetec - baňa Bílina). Palivo je cenovo lacné, dobre horí, ostáva málo popolu a vhodné na rozkurovanie čierneho uhlia energetického E-150, ktoré sa ľudovo nazýva „kal“ alebo „šľam“. Vhodné do ústredného kúrenia či domácich kuchynských piecok. Nekupovať príliš lacné nekvalitné palivá, radšej drahšie, kvalitnejšie, vtedy ušetríte.

V poslednej dobe registrujeme zvýšený predaj baleného hnedého uhlia tzv. hnedouhoľných brikiet rôznych rozmerov (tzv. vajíčka, tehličky, puky). Lisujú sa z vysušeného hnedého uhlia a bez použitia umelých spojív. Prísny manažment kvality – od suroviny  cez výrobu až po logistiku – sa stará o všeobecne vysokú kvalitu paliva. Hnedouhoľné brikety majú veľmi dobrú zápalnosť a horia optimálne s takmer 100% spaľovaním. V moderných ohniskách, ako sú krbové kachle, krby a kotly na pevné palivo poskytujú dlho pretrvávajúce príjemné teplo s pekným plameňom. Výhrevnosť nemeckých brikiet je 19-20 MJ/kg. Sú veľmi praktické, ako balené ( v 25kg vreciach) zaberajú menej miesta a pri doprave a skladovaní sa s nimi manipuluje jednoduchšie ako s drevom, nemusia sa ani sušiť, ani štiepať.

Čierne energetické uhlie E-150 je od dávnych čias nazývaný „Kal“ alebo "Šľam", pretože na pohľad tak vyzerá. „Kal“ sa predáva v najvyššej možnej kvalite, stačí vyskúšať. Vzorky sú sprostredkované na prevádzkach.

20170606 120932

Na Kysuciach sa najviac predáva a teda aj kúri čiernym energetickým uhlím (ľudovo názývaný „kal“ alebo „šľam“). Nie je to však odpad, ale výťažok z čierneho uhlia. Vzniká pri procese triedenia, kde sa oddeľujú  hrubé časti uhlia od prachu mokrým procesom. Tieto palivá sú certifikované v environmentálnych skúšobniach a toto palivo je zaradené v colnom sadzobníku pod kódom „čierne energetické uhlie E 150 S“. Uvedené palivo je v rôznych kvalitách, v rozpätí od 10 až po 19 MJ/kg, čo sa odráža aj v cene podľa kalorickej hodnoty a čistoty od odtriedeného substrátu.

Novinkou je eko - palivo, kde už z názvu vyplýva, že je ekologické: ekohrášok, vhodný najmä do moderných domácností, pre rôzne druhy vykurovacích zariadení, aj do automatických kotlov. Ponúkame ekohrášok čierny a hnedý, voľne ložený alebo balený vo váhe 25kg / vrece.

Netreba zabúdať, že uhlie je horľavá hornina, prírodný zdroj, ktorá vznikla v uhoľných panvách procesmi preuhoľňovania z odumretých rastlinných tiel účinkom tlaku a teploty. Získava sa z povrchových lomov alebo hlbinných baní a používa sa predovšetkým ako palivo. Preto by sme mu nemali brať vlastnosť tú, čo má. Aj dym, ktorý z komínov vychádza do ovzdušia je teda stále „prírodné“ čiže podľa nás ekologické. Avšak netreba zabúdať na ročné revízie komínov, ktoré sú podľa zákona povinné. A ruku na srdce: „čo všetko doma do peca hádžeme a pálime?“

20170608 ekohrasok 2

 

Nepodľahnite obchodníkom, ktorí ponúkajú rôzne druhy palív a to za nízke ceny, no veľmi nekvalitné. Pozor na „pocestných“ šoférov hlavne zo susedných krajín, pretože do auta nevidíte. Často sa dá ulakomiť na dobrej cene, v zime sa nedá vykúriť, a potom sa nakupuje palivo u nás, aby ste ho spálili (keď je už neskoro).
Pevné palivá kupujte od „značkových“ dodávateľov, ktorých poznáte a majú „kamenné“ predajne vo vašom okolí, v ktorých je spätne možno uplatniť prípadnú reklamáciu.

Cudzinci sú obchodníci. Kúpiť od nich uhlie je hotové nešťastie, pretože to, čo predávajú, ani uhlie nie je. Obsahom sú čierne kamene a nimi sa kúriť nedá. Aby zákazníkov získali, doplnili službu o roznos uhlia do pivníc. Treba si uvedomiť nasledovnú prefíkanosť. Tovar prenášajú v „nošiach“ a prvú várku akože prevážia tzv. decimalkou. Následne Vám ostatný tovar neprevážia a nahádžu rovno do miesta určenia. Málokto si však uvedomí, že váha nie je certifikovaná, na rovine vyvážená a pod. Zákazník v konečnom dôsledku ani nevie, akú váhu uhlia kúpil. Skúste podomového obchodníka presvedčiť tovar prevážiť na niektorej najbližšej nákladnej certifikovanej váhe, ktorú pri dome máte? Čo myslíte ako to dopadne?

Vizuálne sa kvalita uhlia nedá zistiť aj keď naši predajcovia či šoféri robia s uhlím 30 rokov. Preto je tu priestor pre podvodníkov, ktorí mávajú nízke ceny, ale až v zime občan zistí, čo kúpil.

Ďalšiu vec, ktorú pripomíname je, že uvedený podomový predajca nevystaví zákazníkovi príslušný doklad o predaji a zároveň ani neprezradí názov firmy, ktorá uhlie doviezla. Tiež to nasvedčuje tomu, že zrejme je firma buď fiktívna alebo ani neexistuje. Netreba však zabúdať na fakt, že keď bude takýto nelegálny podomový predajca pristihnutý políciou, budete mať nepríjemnosti aj Vy z dôvodu vyšetrovania akcie.

Ak ho pošlete preč, je pravdepodobné, že príde znova, lebo cudzí štátni obchodníci ( sú od prírody obchodníci) a nedajú sa ľahko odbiť. Treba mať však na pozore, že podnikanie v predaji pevných palív si vyžaduje špeciálne potvrdenie od colnej správy z Bratislavy, kde sa musí cudzí podnikateľ prihlásiť kvôli spotrebnej dani z palív a toto oni nemajú. Tým, že nemajú žiaden doklad na preukázanie (napr. Živnostenský list, Výpis z obchodného registra a pod.), podnikajú na území SR nezákonne a ešte štátu neplatia DPH. Je to predsa len  takto nezákonné.

Kde uhlie nakupovať? Najvýhodnejšie v kamenných predajniach, ktoré sú pod štátnym dozorom, to znamená, že v prvom rade sa dá tovar fyzicky pozrieť, za druhé, predajca odberateľovi odborne poradí, a za tretie, zákazník si môže poprípade skontrolovať aj váhu naloženého tovaru. Všetky váhy sú pravidelne certifikované a kontrolované Slovenskou legálnou metrológiu. Často sa stáva, že do okresu dovážajú rôzni podivní obchodníci rôzne druhy týchto palív a ponúkajú podomový predaj za podozrivo nízke ceny. Spotrebiteľ sa často ulakomí na túto cenu, nakol’ko vol'ným okom kvalitu a kalorickú hodnotu nevie oceniť, a v zime nemôže po zakúrení na kotle dosiahnút’ ani 20° C, kotly a komín sa zanášajú  a musí dokupovat’ uhlie, aby to spálil, vzniká mu množstvo odpadu, ktorý musí vynášať a navyše, nemá tovaru komu reklamovať. Pred zakúpením paliva, pre ktoré ste sa rozhodli, je možné si u nás vyžiadať bezplatne vzorku do „igelitky“ – doma vyskúšať kvalitu a následne objednať.

  • hnedé uhlie v suchej a vetranej pivnici či „šope“ - zamedzuje sa rozpadaniu
  • čierne uhlie, čierne energetické uhlie E-150 (kal) a koks je kamenné, neznehodnotí sa ani rokmi na dvore pod „holým nebom“
  • koks sa môže skladovať roky
  • brikety je možno skladovať dlhšie no nie vo vlhkom prostredí, pri nesprávnom uskladnení sú samovznietiteľné
  • BALENÉ UHLIE v jutových vreciach skladovať "pod strechou". Priame slnečné žiarenie nepriazdnivo pôsobí na obsah vo vnútri
  • bezprašnosť
  • ľahká manipulácia
  • dlhodobé skladovanie (vo vnútri)
  • možnosť uložiť vrecia na seba – šetrenie priestoru

20170510 balene uhlie TODAKO 1

 

Vhodné je objednať si palivá či stavebný materiál telefonicky, mailom alebo osobne na predajni najbližšie k Vášmu domu – tovar možno doviesť hneď, alebo v iný deň dohodou

U nás je možno po objednaní doviesť tovar aj do náročného terénu na základe skúseností vodičov, a to vozidlami AVIA, AUTO S RUKOU alebo LIAZ.

www vozidlo TODAKO

TODAKO ponúka široký sortiment palív, ktoré si spotrebiteľ môže na sklade prezrieť, predajne sú otvorené denne, takže si môže ktokoľvek vybrať. Vozia sa aj menšie množstvá vozidlami AVIA (cca 20 – 30q) ako aj väčšie nákladným vozom LIAZ (okolo 70q) za dobré ceny, do vozového parku pribudlo vozidlo AUTO S RUKOU na rozvoz baleného uhlia a dreva až ku zákazníkovi do dvora a jeho vyloženie.

 

Je možné si palivá naložiť aj do vlastnej dopravy.